Ostatnimi łaty wiele osób decyduje się na zakup małego domku z ogródkiem. Jednak nie każdy z nas jest zapalonym ogrodnikiem, dlatego też doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób jest zagospodarowanie naszego małego ogrodu poprzez prowadzenie drzewek owocowych. Jednak nie zawsze mamy pewność czy potrafimy się opiekować tymi roślinami tak, by cieszyły nasze oczy pięknym kształtem A podniebienie smacznym i dorodnymi owocami. Żeby uzyskać takie efekt konieczne jest przycinanie rośliny, jednak nie każdy z nas wie, jak się do tego zabrać. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie kiedy i jak przycinać drzewa owocowe, tak, żeby osiągnąć zamierzone cele.
Przede wszystkim musimy podzielić nasze drzewka owocowe na grupy. Niektóre rośliny wymagają przycinania nieco wcześniej, a inne nieco później. Do tej pierwszej grupy na pewno należą gruszek, śliwy i jabłonie, które pielęgnujemy w ten sposób już w lutym, czyli bardzo wcześnie. Inaczej jest w przypadku brzoskwiń i nektarynki, które przecinamy, gdy pojawiają się pierwsze pąki, czyli w okolicach kwietnia.

 

Natomiast czereśnie, wiśnie i morele przycinamy dopiero po okresie owocowania czyli pod koniec lata. Jak widać zróżnicowanie w czasie jest dosyć spore, dlatego jeśli posiadamy różne drzewka owocowe, to może się okazać, że zabieg ten będziemy wykonywać nawet kilka razy w roku. Z tego też powodu powinniśmy zawsze pamiętać, żeby nasze narzędzia były czyste i zaopatrzone. W ten sposób unikniemy groźnych dla roślin bakterii i grzybów, A także niepotrzebnych skaleczeń.
Zwracajmy również uwagę na usuwane gałęzie. Do wycięcia nadaje się te odnogi, które rosną pionowo do góry (czyli “wilki”), te które zabierają kształt korony czy też zabierają światło innym częściom rośliny. Przycinamy nasze gałęzie zawsze na wysokości kilku milimetrów nad drugim pąkiem także co. To najzdrowszy sposób wykonywania tego zabiegu. A przecież to bardzo ważny sposób pielęgnacji, dzięki któremu nie tylko kształtujemy koronę drzewka ale również regulujemy plony rośliny.