Brama wjazdowa jest to ważny element na każdej posesji, ponieważ używana ona jest każdego dnia nawet kilka razy dziennie. Warto więc dopasować ją do naszych potrzeb i skorzystać w usług firm zajmujących się tą profesją na przykład bramy wjazdowe Katowice . Jednym z najważniejszych parametrów bramy wjazdowej jest jej szerokość. Ma ona wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz wygodę
manewrowania naszym samochodem podczas każdego wjazdu i wyjazdu z posesji. Jak więc dobrać optymalną dla nas szerokość bramy wjazdowej?

Brama garażowa – jakie wymiary?

Brama wjazdowa na posesję jest bardzo ważnym elementem każdego ogrodzenia. Możemy zdecydować się na zwykłą bramę, która będzie otwieraną za pomocą naszych mięśni lub na bramę ze sterowaniem elektrycznym, kiedy to całą pracę za nas wykona maszyna. Ta druga opcja na pewno będzie dużo wygodniejsza dla nas tym bardziej, że możemy otwierać bramę za pomocą pilota z kabiny naszego samochodu. Żadne jednak takie udogodnienie nas w pełni nie uszczęśliwi jeżeli szerokość wjazdu będzie zbyt mała. W takim przypadku, każdy wjazd i wyjazd będzie dla nas koszmarem. Zbyt wąska brama wjazdowa może być bowiem przyczyną otarć i uszkodzeń na naszym aucie. Dla wielu nie doświadczonych kierowców wąski wjazd będzie na pewno wielkim stresującym wyzwaniem. Jak więc dobrać minimalną szerokość bramy wjazdowej, aby spełniła ona swoją funkcję oraz była dla nas wygodna? Szerokość bramy musimy dobrać dla każdego w sposób indywidualny. Wygoda i komfort wjazdu na posesję zależy w głównej mierze od rodzaju samochodu jakim się poruszamy. Im większe auto, tym większa szerokość wjazdu będzie nam potrzebna. Według powszechnie panujących opinii szerokość bramy wjazdowej nie powinna być mniejsza niż 2.4 metra. Taki wjazd może być komfortowy tylko w przypadku kiedy na co dzień poruszamy się małym miejskim autem. Szerokość samochodu bowiem będzie mniejsza niż 2 metry i pozwoli nam na sprawny wjazd i wyjazd z posesji. W przypadku kiedy posiadamy, większe rodzinne auto, którego szerokość często przekracza 2 metry, powinniśmy zastosować również większa bramę. Optymalnym w tym przypadku rozwiązaniem wydaje się być szerokość około 3 metrów. Dzięki temu po obu stronach samochodu powinniśmy mieć przynajmniej po 40 centymetrów zapasu co pozwoli na wygodny i komfortowy wjazd i wyjazd z posesji.

Wiele osób pewnie teraz zapyta, czemu nie zainstalować szerszej bramy dla jeszcze większego komfortu? Należy pamiętać, że brama to konstrukcja stalowa, która zazwyczaj dużo waży. Dla bardzo szerokich bram możliwe są więc odkształcenia wywołane przez dużą masę bramy i mogą one spowodować z czasem problemy z jej otwieraniem. Pamiętajmy też, że im szersza brama tym więcej miejsca na posesji będziemy potrzebować, aby zmieścić ją po otworzeniu. W szczególnych przypadkach należy zastosować szerokość bramy większą niż 3 metry. Na przykład jeżeli wjazd do posesji jest umiejscowiony bliżej szosy niż 5 metrów to może okazać się, że wjazd na posesję będzie utrudniony. Promień skrętu auta bowiem wymusi od nas wjazd i wyjazd autem pod kątem względem bramy. Zwiększymy wtedy ryzyko kontaktu samochodu ze słupkami bramy co na pewno nie poprawi komfortu oraz naszego bezpieczeństwa. W takich przypadkach warto zamówić bramę o szerokości 4 metrów.